Doğal Ağrı Kesicilerle Ağrılarınızı Dindirin

Gecenin bir yarısında, bir anda diş ağrısına uyanabilirsiniz. Uyumak için çabalarken bir anda bir baş ağrısı yaşayabilirsiniz. İlaç dolabınızda ağrı kesiciniz kalmamış olabilir ancak telaşlanmayın.

Doğanın nimetleri olan şifalı bitkilerin ve besinlerin birçoğu ilaç yapımında kullanılmaktadır. Doğal olarak bu bitkileri ve besinleri kullanarak ağrılarınızı ilaçlara gerek duymadan, kolaylıkla dindirebilirsiniz. Bu yazımızda ağrı kesici kullanamayacağınız durumlarda hepinizin evinde bulunan birkaç besin ile ağrılarınızı nasıl dindirebileceğinizi anlatacağız.

doğal ağrı kesiciler

İçindekiler:

  • Sarımsak
  • Nane
  • Anason
  • Karanfil
  • Kırmızı Acı Biber
  • Papatya Çayı

Sarımsak

Antibiyotik ve ağrı kesici niteliklere sahip olan sarımsak, artrit kaynaklı eklem ağrılarında mucizevi bir etkiye sahiptir. Baş ağrısı yaşıyorsanız suda beklettikten sonra içerek, diş ağrısında çiğnenerek, kas ağrılarında ise çiğ tüketerek kullanabilirsiniz.

Nane

Soğuk kış günlerinde veya herhangi bir geçiş döneminde yakalandığınız grip,nezle gibi hastalıklarda ağrı kesici ve iltihap giderici özellikler taşıdığından dolayı kullanılabilir. Nane, taze tat ve ferahlatıcı kokuya sahip, antioksidan özelliği sayesinde oldukça zengin bir sebzedir. Mide ağrıları veya bulantılar yaşadığınız dönemlerde çayını yapabilir, limonla birlikte tüketirseniz faydasını göreceksiniz.

Anason

Sindirim sorunlarına pozitif etkisiyle bilinen anason, aynı zamanda ağrı kesici özelliğe de sahiptir. Özellikle diş ve baş ağrılarında tercih edilebilir. Kaynayan suyun içerisine 1 çay kaşığı olacak şekilde kurutulmuş anason ekleyin ve 10 dakika bekletin. Anason ayı hem ağrılarınızı alacak hem de sizi rahatlatacak.

Karanfil

Karanfil, içerisinde bulunan öjenol içeriği sayesinde hafif analzejik ve anesteziklere sahip olmasını sağlar. Bu aromatik yağ ağrı azaltıcı etkilere sahiptir. Anason gibi baş ve diş ağrılarında oldukça etkiliyken, kas ağrılarında tercih edilebilir. Diş ağrısını geçirmek istiyorsanız, diş boşluğuna bir damla karanfil yağı uygulayıp pamuk eşliğinde bastırmanız yeterli olacaktır. Baş ağrısını dindirmek istiyorsanız birkaç karanfili toz haline gelene kadar iyice ezerek macun kıvamı almasını sağlayın. Bir miktar kaya tuzuyla karıştırın. Ardından yapmış olduğunuz karışıma bir bardak süt ekleyerek tüketin. Etkisini hızlı bir şekilde gösterdiğini göreceksiniz.

Kırmızı Acı Biber

C vitamini deposu olan acı biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi sayesinde güçlü bir ağrı kesici özelliğine sahiptir. Eklem ağrıları ve kramplara karşı etkilidir.

Papatya Çayı

Papatya çayı, sindirimi kolaylaştırması ve mide kramplarına iyi gelen bir bitkidir. Bununla beraber sinirleri yatıştırmada da tercih edilebilir. Kaslarda meydana gelen iltihabı azaltıken, boyun, sırt ve bel bölgelerinizde oluşan ağrıyı dindirmede önemli tol oynar. Papatya çayı hazırlamak için 2 ila 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı yarım litre kaynamış suda 10 dakika kadar demleyin. Tatlandırmak için bal ve limon tercih edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir