İnsülin Direnci Hesapla

İnsülin Direncinizi Hesaplayın

Konumuz olan insülin direnci hesaplama konusuna tam bir giriş yapmadan önce konunun daha iyi anlaşılabilmesi için insülin direnci nedir, ne değildir biraz açıklığa kavuşturalım.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci hücrelerin insülin hormonuna karşı hassasiyetlerini kaybetmelerini ifade eder. Yani insülin yeteri kadar görev göremez, göremeyince de bu sefer kanda şeker yüksek kalmaya devam eder. Anahtar kilit benzetmesinden hareket edecek olursak insülini hücrenin kapısını açamaması veya yeteri kadar açamaması gibi bir benzetmede bulunabiliriz.
insülin direnci hesapla
İnsülin direnci testi, kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek maksadıyla yapılan bir testtir. İnsülin direnci testi matematik formüllerine dayanan bir testtir. İnsülin direnci hesaplama testi, en az 8 saatlik aç kalınmasından sonra alınan kanın şekeri ile insülin açlık düzeyinin çarpılması ve alınan sonucun 405’e bölünmesi ile elde edilir. Yapılan bu test bize insülin direnci düzeyini vermektedir. Matematik işlemlerle uğraşmak bazıları için bir zor olabiliyor. Dolayısıyla insülin direnci testini yapmak için geliştirilen bazı araçlar vardır. Bizde insülin direnci testini daha kolay yapmak isteyenler için aşağıya bir insülin direnci test aracını bıraktık. Sizde aşağıda yer alan insülin direnci hesaplama aracını kullanarak insülin direncini kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Elde edilen bu test sonucu alınan değer 2.5’in üzerinde ise, test sahibinde insülin direnci vardır diyebiliriz. Bu kişi eğer doktorun önerilerine uymaz ise ilerleyen dönemlerde şeker hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir diyebilir.

Şeker hastalığı oldukça sık görülen ve oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Şeker hastalığında insülin direnci testi, yani insülin direnci hesaplama yöntemine başvurulur. Alınan sonuçlar 2.5 sınırının üstüne olan kişilerde insülin direncinin olması kaçınılmazdır. Buna göre de ilgili kişilerde doktor tavsiyelerine dayanarak yaşam tarzı ve tedavi önlemleri alınır.

Not : Test sonuçlarını yazarken sonuçlarınız küsuratlı ise ”,” yerine ”.” işareti kullanınız.
Örn : 6.1-85.2-5.4 vb.

Konuyla alakalı daha detaylı bilgi sahibi olmak için insülin direnci hesaplama formulü başlığı ile paylaştığım yazıya bakabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir