İnsülin Direncinde Beslenme

Diyabet Tip 2 hastalığına sebep olabilen, hızlı kilo artışı ve özellikle basenlerde büyümeye yol açan insülin direnci için bazı önlemler almak gerekiyor. İnsülin direncine alınabilecek en iyi önlemler arasında da beslenme tarzını değiştirmek ve daha sağlıklı bir diyet uygulamak ilk sırada yer alıyor. İnsülin direncinde beslenme diğer rahatsızlıklara göre farklılık arz etmektedir. Bu yüzden de sizler için nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda bilgi sunduk.
insülin direncinde beslenme

İnsülin Direncinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İnsülin direncinde beslenme için doğru olabilecek ilk adım; şeker oranına dikkat etmeniz gerektiğidir. Eğer aldığınız şeker oranını iyi bir şekilde dengelerseniz, çok büyük bir sorun yaşamazsınız. Kanınıza geçen şeker oranını azaltmak doğrudan insülin direncini de aşağıya çekecektir.

Şeker oranı az ve dirence uygun besinler tüketmek demek; aslında glisemik indekslerini tüketmemek anlamına gelmektedir. Glisemik indeksleri bulunan tüketim maddeleri aslında kısaca şeker oranı yüksek besin maddesi anlamına gelmektedir. Tabi artan şeker oranı sizin direncinizi de arttıracağından dolayı  kesinlikle tüketmemeniz gerekenler arasında yer almaktadır.

Glisemik indeksleri en yüksek besin maddeleri arasında; patates, pirinç, havuz, mısır ve kola gibi yiyecekler yer almaktadır. Elbette bu yiyeceklerin lezzetleri hemen herkes tarafından beğenilmektedir. Damak tadımıza en uygun olan bu yiyeceklerin ne yazık ki insülin direncini yükseltme gibi olumsuz bir etkisi yer almaktadır. Özellikle kan tahlili sonucunuzda direnciniz yüksek çıktıysa bu gıda maddelerinden uzak durmaya ya da daha az tüketmeye çalışmanız gerekiyor.

İnsülin direnci diyeti için en az yemeniz ve mümkünse hiç tüketmemeniz gereken besin maddeleri arasında; pekmez, bal ve reçel gibi tatlılar yer almaktadır. Bu ürünlerde şeker oranı fazla olduğundan dolayı bir sonraki kan tahlilinizde insülin direncinizin daha yüksek çıkma ihtimali söz konusudur.

İnsülin direnci için beslenme noktasında sadece yediklerinize değil; aynı zamanda yeme şeklinize ve yeme sıklığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin; acıkmadan yemek yemeyi tercih etmeniz, ayakta atıştırmalarla öğünleri geçirmeniz, özellikle akşam yemeklerinde büyük porsiyonlarda yemek yemeniz direncinize olumsuz etki edecek ve düşmesine engel olacaktır. Bu noktaya dikkat etmeniz halinde farkı siz de göreceksiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir