Kaş Kepeklenmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kaş kepeklenmesi neden olur

Kepeklenme sorunu sadece saçlarda değil kaş ve kirpiklerde de oluşur. Bu durum genellikle kaşların ve kirpiklerin dökülmesine neden olabilir.

Kaş kepeklenmesi nedenleri
Blefarit: Bu türde küçük kepek plakaları kirpiklerde oluşur. Kesinlikle bulaşıcı değildir.
Sebore Dermatit: Kepek sorunu hem kaşlarda hem de kirpiklerde oluşur. Sebebini bilmek oldukça zordur. Ancak fazla abur cubur ve daha az su tüketiminden kaynaklandığı savunulmaktadır.
Kaş ve kirpiklerde kepek sorunu cildin kuruması nedeniyle oluşur. Bu kuruluk cildin pul pul dökülmesine neden olur. Yüz üzerinde en hassas bölge göz çevresidir. Bu hassas cilt dokusu kuruduğunda kepek oluşumu çok daha kolay olur. Bu nedenle gözler kimyasal içeren temizleyiciler ile yıkanmamalıdır. Kirpiklerde ve kaşlarda kesinlikle kepek şampuanı kullanılmamalıdır.

kaş kepeklenmesi neden olur

Kepeklenmeye bitkisel çözüm

1. Kaşlardaki kepek nasıl temizlenir: Medikal sabunlar ve jeller:

Yüz, özellikle kaşlar ve kirpikler çay ağacı yağı ya da prition çinko içeren bir sabun ya da losyon ile yıkanmalıdır. Bu tür ürünler kepek oluşumunu engellerken var olan kepeğin de azalmasına yardımcı olur. Mantar enfeksiyonunda da oldukça etkilidir. Mantarın yayılmasını engellerken cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Yıkama işlemi sırasında göz içerisine kaçmamasına özen gösterilmelidir. Göze temas ettiği takdirde bol su ile yıkanmalı ya da bir doktora danışılmalıdır.

2. Kaşlardaki kepek için ne yapılır: Bebek şampuanı:

Bebek şampuanı nemlendirici özellikler içerir. Alt ve üst kirpiklere bir pamuk yardımı ile uygulanabilir. Kepeklerin temizlenmesine yardımcı olur. En az 4 ya da 5 kez uygulandığında daha etkili sonuçlar alınabilir. Uygulama sırasında gözler kapalı tutulmalıdır. Ardından su ile durulanır.

3. Kaşlarda kepeklenme ve dökülme için badem yağı ile masaj:

Kaş ve kirpik diplerindeki kuruluğu gidermek için badem yağı da kullanılabilir. Özellikle geceleri yatmadan önce bu alanlara ılık badem yağı ile masaj yapılmalıdır. Bir gece bekletildikten sonra ertesi sabah yıkanabilir. Bu uygulama cildi canlandırırken aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller. Kirpiklerin sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

4. Göz kapağını korumak ve kirpiklerde hijyen:

Gözlerde makyaj birikimi de cildin yorulmasına ve kepek oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle makyajın iyice temizlenmesi oldukça önemlidir. Makyaj her gece yatmadan önce mutlaka çıkarılmalıdır. Kaş ve kirpiklere rutin olarak bir temizlik ürünü kullanılabilir. Bu cildi nemli tutarken aynı zamanda kepek oluşumunu da engelleyecektir.

5. Sağlıklı beslenme düzeni:

Beslenme düzeni cilt sağlığını etkiler. Bu nedenle sağlıklı beslenildiğinde cilt sağlığı da korunmuş olur. Özellikle taze sebze ve meyve suları tüketilmelidir. Kafein, alkol ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Gün içerisinde mutlaka 8 ila 10 bardak su tüketilmelidir. Aynı zamanda bol bol sebze tüketilmesi önerilir. Vücut için gerekli olan protein ve mineraller alınmalıdır. Bazı besinlerin eksikliği de kepek sorununa neden olabilir.

Bu çözümler kepek sorunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Ancak herhangi bir sonuç alınamıyorsa bir dermatoloğa başvurulması önerilir.

6. Göz doktoruna başvurmak:

Kepek sorunu için göz doktoruna da başvurulabilir. Doktor bazı antibiyotik damla ve merhemler vererek kepek sorunu için etkili bir tedavi uygulayabilir.

Kaş ve kirpik kepeklenmesi için ipuçları:
Göz çevresinde kesinlikle limon suyu kullanılmamalıdır. Bu cildin tahriş olmasına neden olabilir.
Uygulamalar sırasında kullanılan malzemelerin göz içerisine kaçmamasına özen gösterilmelidir.
Göz kapaklarının üzerine ılık suya batırılmış bez uygulanabilir. Bu yağ birikimini engeller ve kirin giderilmesine yardımcı olur.
Kepek sorunu uzun süre devam ediyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir