Koruyucu Yüz Maskesinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Koruyucu yüz maskesi takmak yeni normalimiz durumuna geldi. Uzun vakitli maske tüketimi ter ve nefes doğrultusunda imal edilen nem nedeniyle alışılmadık bir cilt iklimi yaratmaktadır. Aynı vakitte gün bitimine kadar yüzümüzde kalan maske, burnumuzda ve kulak arkalarımızda da iritasyona sebep olabilmektedir.

koruyucu yüz maskesinin cilt üzerindeki etkileri

Şimdi, yeni normalle birlikte hayatımıza giren yüz maskelerinin cildimiz üzerindeki etkilerine birlikte göz atalım.

Yeni Normalle Birlikte Hayatımıza Giren Maskenin Cilt Üzerindeki Etkileri:
1-Akneye Eğilim Gösteren Cilt Görünümü

Maskenin uzun vakit cildimizde kalmasının yanısıra stres, evde kalmaya bağlı olarak yeme alışkanlıklarında farklılıklar gibi etkenler akne oluşumunu tetiklemiş olabilir. Maskenin gözenekleri kapatması neticesinde iritasyonla birlikte akne oluşumu da gözlemlenebilir. Maske altında kalan ciltte; yağ, ter, kir ve makyaj sebebiyle kaşıntı ve akneye eğilim oluşabilmektedir.

Cildin yağlı ve akneye eğilim işaret ediyor ise sana ideal cilt bakım rutinine devam etmeni öneririz. Fakat maske takmak cilt amacıyla yeni bir kavram olmasından ideal mamülleri seçerek ekstra tedbir de alabilmek gerekebilir. Bu amaçla cildin henüz şimdiki bakım rutinine ideal mamüller tercih etmelisin.

2-Ciltte Hassasiyet ve Tahriş Oluşumu

Yüz koruma maskelerinin gün boyu cildimize ilişki etmesi ciltteki seramidlerin azalmasına sebep olur ve cilt bariyeri zayıflar. Cilt bariyerinin zayıflaması alerjenlerin cildimize daha süratli nüfüs etmesini sağlar. Bu da kızarıklık ve hassasiyeti çok kolay bir şekilde beraberinde getirir.

Koruyucu Yüz Maskesi Kullanımına Has Cilt Bakımı Önerileri:

1-Günlük hijyenine ilgi et, gerek görülürse her gün duş al.

2-Maskeni sık sık değiştir.

3-Bol bol su iç ve yağ oranınca az gıdalar tüket.

3-Akneye eğilimli ciltlere özel temizleme jeli ile günde 2 kere cildini yıka.

4-Cilt bariyerini güçlendirecek nemlendiriciler tercih et.

Maske alerjisi ve hassasiyeti için en ideal nemlendirici nedir?
Özellikle kuru ve tahriş olmuş bir cildin varsa kullandığın cilt bakım mamüllerini özenle seçmelisin. Almaya karar verdiğin ürünün içeriklerine bakmak senin yapacağın akıllıca bir seçim olacaktır. Cildin sahip bulunduğu nemi koruyacak, cilt bariyerini korumaya yardımcı olması amacıyla de seramid sahibi olan bir nemlendirici tercih edebilirsin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir