Rimel Uygulamanın Püf Noktaları

İyi bir göz makyajı yapmak istiyorsanız rimel ya da maskara adı ile bilinen yağlı ve boyalı makyaj malzemesini kullanmalısınız. Kirpiklerin daha uzun, dolgun ve daha belirgin görünmesini sağlamak olan maskara, göz makyajının etkisini artırarak görünümün daha etkili olmasını sağlar. Maskara seçerken de dikkatli olmalısınız ancak rimel uygulamanın püf noktalarını öğrenmezseniz ürün ne kadar kaliteli olursa olsun makyajınız güzel olmayacaktır.

Maskara uygulamadan önce kirpiklerin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Kirpikleri önce fırçalamak, sonra hafifçe pudralamak da faydalıdır. Maskara topaklanması yaygın bir sorundur ve bunu önlemek için yapılması gerekenlerden biri de ürünü doğal, dağınık kirpiklere değil, pürüzsüz kirpiklere uygulamaktır. Kirpiklerin topaklanmasını önlemek için maskaranın kurumasını da beklemek gerekir. Kirpik kıvırıcı kullanacaksanız rimelden önce uygulamalısınız.

rimel uygulamanın püf noktaları

İyi bir makyajın vazgeçilmez malzemesi olan maskarayı kat kat uygulamalısınız. 2 ince katman, tek bir kalın katmandan daha iyi çalışır. 2 kattan fazla topaklanma riskini artırır, yaparsanız çok dikkatli olmalısınız. Fırçayı çok fazla alırsanız, kontrol etmekte zorlanacaksınız.

Maskara sürerken bir gözünüze az miktarda ürün sürün, biraz bekleyin ve diğer göze geçin. Bunu yaparken ilk uygulamanızda kullanacağınız maskara iyice kurumuş olacaktır. Ürünü alırken fırçayı pompalamayın çünkü bu, havanın tüpe girmesine ve maskaranın çabuk kurumasına neden olur. Bunun yerine, fırçayı tüpüne yerleştirdikten sonra sola ve sağa çevirin. Çıkardıktan sonra üzerinde çok fazla ürün olduğunu fark ederseniz, fazlalığı tüpün içine noktalar halinde bırakın.

Üst kirpiklere rimel uygularken başınızı geriye doğru kaydırın ve ileriye bakın ve ürünü kirpik diplerinden uçlara kadar uygulayın. Fırçayı kirpiklerin alt kısmına çok fazla bastırmayın, hafifçe dokunun. Ardından sağa ve sola hareketler yaparak uçlara doğru çekin.

Alt kirpiklere rimel uygularken yukarı doğru bakın. Hafif, doğal bir makyaj istiyorsanız alt kirpiklere rimel sürmeyin veya çok az miktarda sürün. Alt kirpik diplerinin altına bir mendil yerleştirerek maskaranın sola ve sağa gitmesini engelleyebilirsiniz. Ürün cildinize bulaşırsa önce lekenin kurumasını bekleyin, ardından pamuklu çubukla dokundurun.

Maskara kullanırken gözlerinizin durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Gözleriniz birbirinden uzaksa, göz fıskiyelerinize bol miktarda rimel sürün. Gözleriniz kapalıysa ürünü kirpiklerin orta ve dış kısımlarına daha yoğun şekilde sürün. Dış kenarlarda gözleriniz hafifçe aşağı inmişse, maskarayı kirpiklerin ortasına yoğunlaştırın ve dışarıda hafif tutun.

Uyguladığınız maskaranın uzun süre dayanmasını, uzun saatler boyunca yenilenmesine gerek kalmamasını istiyorsanız ya da yağmurlu bir günde dışarıda vakit geçirecekseniz su geçirmez maskara kullanmanızda fayda var. Bu tip maskara kirpikleri kurutabildiğinden bu tür gereksinimler dışında kullanılması tavsiye edilmez. Kullanırken nemlendirici özelliği olanları tercih etmelisiniz.

Su geçirmez maskara türlerini çıkarmak diğerlerine göre daha zordur, özel bir temizleyici kullanmak gerekir. Bu kategoride kullanabileceğiniz ürünlerden biri Oriflame 5 in 1 Wonder Lash Suya Dayanıklı Maskara’dır. Kirpikleri yüzde 40 uzatan ürünün formülü, nemlendiren ve uygulayan bir kompleks içerir. Güneşli, sıcak günlerde rimel kullanmayı abartmamanızı hatırlatalım.

Böyle bir makale yazarken rimel ve maskara arasındaki farka da baktım. Anladığım kadarıyla, aralarında ufak bir fark olsa da, bu 2 kelimeyi aynı şey için kullanmakta sorun yok. Maskara, rimelden daha sıvı bir yapıya sahiptir ve maskara biraz daha fazla kirpik kalınlaştırma etkisine sahip olabilir. Birkaç kaynağa baktım ancak başka herhangi bir farklılıktan bahsedildiğini görmedim.

Maskaranın kullanım ömrü birçok kaynakta 3 ay olarak geçmektedir. Bu sürenin sonunda maskara kurumaya ve yağlanmaya başlar vb. Eklenerek seyreltilmesi tavsiye edilmez. Bu gözlerinize zarar verebilir, yanıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

rimel sürmenin püf noktaları

Maskara Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cilt bakımı ve makyaj için kullandığınız malzemeler için çok ucuza gitmeyin. Bütçenizi aşan ürünlere çok fazla yatırım yapmayın, kaliteli markaların ürünlerini kullanın. Ürünün çok fazla kimyasal içermediğinden emin olun. Maskara fırçası amaca uygun olmalıdır. Kirpiklerinizi şekillendirememe gibi bir sorununuz varsa kıvrımlı fırçalı olanları tercih etmelisiniz. Düz fırçalar kirpiklerin uzamasına yardımcı olur.

Kısa kirpikler için uzunluk veren maskarayı tercih edin. Kirpikleriniz seyrek ise, fırçanın kıllarının kalın olmasına dikkat edin. Siyah rimel size daha etkileyici bir görünüm verir ve daha çok tercih edilir, ancak çok fazlası sarışınlarda ve açık gözlerde sahte bir görünüme yol açabilir.

Saçınız sarı veya kırmızıysa açık kahverengi veya samur bir maskara daha iyi görünecektir. Siyah kullanmayı tercih ediyorsanız, çok kalın veya çok koyu uygulamamaya çalışın. Saç rengi açık kahverengi ile siyah arasında olanlar siyah ve siyah-kahverengi maskarayı rahatlıkla kullanabilirler.

Göz rengine göre maskara seçimi şu şekilde olmalıdır: Gözleriniz kahverengi ise rimelinizin rengi siyah veya kahverengi olmalıdır. Lacivert rimel ayrıca kahverengi gözlerle de uyumludur. Mavi veya yeşil gözleriniz varsa koyu – açık kahverengi maskaralar sizin için idealdir. Göz renginizi mor ve erik tonlarıyla da vurgulamayı deneyebilirsiniz.

Farklı maskaraları birlikte uygulayabilirsiniz; örneğin, genişletici uygulayabilir, ardından maskara dolgunlaştırabilirsiniz. Ayrıca piyasada 2-3 farklı rimel çeşidi bulabilirsiniz. Örneğin, Oriflame Eyes Wide Open Maskara, fırçanın siyah kısmı ile orta ve dış kirpiklerde etkileyici bir kıvrılma oluştururken, koni şeklindeki pembe uç, iç ve alt kirpiklerin kıvrılıp yukarı kalkmasını sağlar.

Oriflame The One Double Effect Maskara ise ince başlığıyla uzayan, kalınlığıyla dolgun bir etkiye sahiptir.

Hafif formüle sahip leke bırakmayan ve topaklanan bir maskara istiyorsanız, Oriflame The One Featherlight Maskara’yı arıyor olabilirsiniz. Kirpikleri yastık fırçasıyla tek tek ayıran bu maskara, hayalini kurduğunuz uzun ve belirgin kirpiklere kavuşmanızı sağlıyor.

Kontakt lens kullanıyorsanız, anti-alerjik maskaraları tercih edin. Gözlük kullanıyorsanız kirpikleri çok uzatan maskaralardan uzak durun, kirpikleriniz gözlüğün gözlüğüne değip sizi rahatsız edebilir.

En sonunda; asla makyajla yatmayın. Maskara, göz farı, göz kalemi, ruj, fondöten; Makyaj için ne yaparsanız yapın, sert hareketler yapmadan cildinizden dikkatlice çıkarın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir